Shkallët e stadiumit të qytetit të Amantias 1100 BC, para erës sonë

Amantia u themelua si qytet diku rreth fundit të shekullit V p. K. në brendësi të Vlorës së sotme në

SIRMIUM/ Mitrovica e Sremit qytet i lashtë, i fisit ILIR Tribalët !

Shkruan: Shqipe HOXHA Origjina e emrit dhe vendbanimit të Sirmiumit kishte një traditë shekullore edhe para ardhjes së romakëve. Still

EKSKLUZIVE – Vizitë tek Apollonia qytet ILIR

Besarta DESHISHKU/njekomb.com Nëse keni vendosur të vizitoni perlat e jugut shqiptar, mos mendoni gjithmonë ta filloni udhëtimin tuaj nga bregdeti

Pamje të rralla, rrethimi i Shkodrës nga forcat serbo-malazeze në vitin 1912 (VIDEO)

Në vitin 1912 filloi Lufta e Parë Ballkanike. Mali i Zi filloi rrethimin e Shkodrës, pamje të rralla filmike tregojnë

Si e kane ruajtur arbereshet e Kroacise gjuhen, traditat, zakonet , kenget e mbartura brez pas brezi

Si e kane ruajtur arbereshet e Kroacise gjuhen, traditat, zakonet , kenget e mbartura brez pas brezi dhe historite e

Perandori Justiniani i Madh i Ilirisë, ndërtues i katedrales Shën Sofia- Hagia Sophia në Stamboll !

Shkruan: Shqipe HOXHA Justiniani lindi në Bederiana të Dardanisë në vitin 482.Vdiq në Konstandinopojë më 14 nëntor të vitit 565.

Si u zhduk pllaka e gurit me shqiponjën dy koka e vjetër mbi 5000 vjeçare!

Nga Adi Lazaj Në kohën e komunizmit në fshatin Kuç të Vlorës një banor ka gjetur rastësisht një pllakë guri

Zbulim epokal dorëshkrimesh në manastirin 1500-vjeçar

“Koha e zbulimeve të mëdha s’ka mbaruar ende” Doni prova? Një grup studiuesish në Bibliotekën Elektronike të Dorëshkrimeve të Lashta

Amerikani flet për prejardhjen e Shqiptarëve: Racë e fuqishme, Pellazgët kanë qenë Ilirët e lashtë

George Fred Williams më 1914 ka shkruajtur: “Po të kthehemi në parahistori, para se rapsodët homerikë t’u këndonin hyjnive dhe

Pse Millosheviqi i frikësohej Gjakovës ?

Fahri Xharra,01.12.17 Gjakovë Viti 1995 , ne luhateshim në ëndrrat tona të frikës por ende të gjumit të fjetur. Diçka