Erdogani synon shkollat shqiptare

Nga Xhemal Ahmeti Pas politikës, pushtetit, ekonomisë dhe religjionit Erdogani donë edhe shkollat shqiptare – nga fillorja e deri në fakultet. Për këtë ka

Read more

Sinadinovski: Jemi 75 mijë shqiptarë ortodoks në Maqedoni

Drama shumë shekullore e shqiptarëve ortodoks të Rekës së Maqedonisë shpaloset nëpërmjet rrëfimit ekskluziv të Branko Sinadinovskit. Ligjëruesi universitar me prejardhje nga Beliçica e

Read more

Shkruan Xhemal Ahmeti: Liderët që (nuk) i patëm

Çka bënë e çka s’bënë primatët kryesorë të politikës kosovare gjatë vitit 2016? PSIKOGRAME PRIMATËSH / Pas një analize të primatëve aktualë politikë veç

Read more

Halil Matoshi: Hiqne Skënderbeun nga sheshi, nuk është kosovar

“Shqiptarë, please: Na lini rahat ne lirine tone!”, janë fjalë me të cilat e ka shprehur irritimin nga shqiptarët e Shqipërisë, analisti kosovar Halil

Read more

Kur ADN-ja dhe kultura përplasen.

Kur ADN-ja dhe kultura përplasen. Nëse njëri nga prindërit i transmeton fëmijës një mutacion gjenetik negativ, dmth që mund të shkaktojë sëmundje, nuk ka

Read more

Irinej: Kosova është Jerusalem i Serbisë, me dhunë do ta kthejmë

Patriarku serb, Irinej, vazhdon ta quajë Kosovën “Jerusalem të Serbisë”, ndërsa deklaron se Kosova edhe mund të jetë humbur, por “këtë nuk do ta

Read more

E ti karajfil i Stambollit po m’thue që unë me demek jam turkofob?

 E ti karajfil i Stambollit po m’thue që unë me demek jam turkofob?   «Tyrqit, në vend qi t’i ndihmonin të përhapunit të kombsiës

Read more

PBDNJ: Deputetë grekë në Tiranë për Himarën

Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut e kryesuar nga Vangjel Dule ka njoftuar për një takim të hapur me temë: Jo grabitjes së

Read more

“Disa media shqiptare financohen nga Rusia”

Diplomati Shaban Murati ka ngritur shqetësimin për atë që e cilëson si ndikim i lobit rus në jetën mediatike dhe politike në vendin tonë.

Read more

Miti i ndihmës turke gjatë luftës n’Kosovë

Miqësia personale mes Erdoanit dhe Thaçit e Ramës po përthehet për konsum publik si ‘aleancë shqiptaro-turke’, bile s’harrohet t’i vihet edhe cilësori tingëllues ‘strategjike’.

Read more
%d bloggers like this: