Mehmet Musa: Shteti, 34 vjet më parë i vrau babanë, Jusuf Gërvallën, sot po përpiqet t’ ia vrasë të bijën, Donikënballë të këtij populli dhe te këmbët e tij, flijimi dhe vdekja për realizimin e aspiratave te tij do te na vijë si përjetimi me i bukur dhe fisnik në gjithë jetën dhe s`do te ketë forcë që tç na ndalë në rrugën tonë të ndritshme”. (Jusuf Gervalla)
Atdheu i Jusuf Gërvallës dhe i mijëra dëshmorëve të kombit nëpër shekuj e edhe sot po përballet me lloj-lloj torturash, vjedhjesh, shantazhesh, denigrimesh e pazaresh ndër me çnjerëzorët. Por tani jo nga perandoritë e ndryshme e Serbia e pare, e dyte, apo e trete, por nga komunistet serbë me kombësi shqiptare, sikur e quante Bardhosh Gervalla këtë pjelle bastarde të kombit tonë.
Para një jave dite me doli në përfytyrim, Nikë Pjeter Ndreka ku kater burra me nje femi kishin bere yryshe, si zagarte qe bajne ne mish. Ashtu ne mes te Prishtines se Jusuf Gervalles u perserit e njejta skene disa burra pa ndjenja njerzore te ndersyer nga qeni plak, u versulen dhe bene yrysh mbi nje femer, moter jona, moter e deshmoreve e bije e heroit te kombit, Jusuf Gervalla duke e nxjerre zvarre nga nje mbledhje qe kujte nuk i takonte para saje te jet e pranishme aty, nese ka qene mbledhje e LDK-se.
Donika mbese e kaçakut te maleve, Bardhosh Dines, me tere familjen e saj u linden ne lufte, u rriten ne lufte dhe luftes i dhan dy bij nder me burrat e trima te motit bijt e Bardhosh Dines Jusufin e Bardhoshin me 17 janar 1982.
Ate nate te zeze, vellau i i madh heronjeve Hyseni ishte ne burg, i denuar per ceshtje kombetare. kur me rrembim nje gardian i zi shkoi ta njoftojë per suksenin e shtetit, pushtetit, qeverise e partise se Isa Mustafes qe i kishin vra tre armiq te Jugosllavise, dy vellezer te tij she shokun e tyre Kadri Zeken!
Hysen Bardhoshi i pergjigjej gardianit: A thue ka dashte i madhi zot te me nderon qe ti kem dy vellezer kurban per kete toke, te shkelur e dhunuar nga bishat serbijane tash 80 vite. Kur pau burrerine dhe qendresen stoike te Hysen Gervalles gardiani u zverdh, dhe u zhduk si mos te ishte. Kjo familje ishte shtepi ne qerre aty ku e kerkoi interesi dhe nderi i atdheut nuk kursyan me shtate e shtatdhjete,duke i sherbyar keti populli siq e kan ata zakon…
Serbija kishte marrë te gjitha masat. Sherbtoret dhe argatet e zellshem te saj qe i kishte instaluar ne Kosove, Shukrioviqi Ali, Vllasoviqi Azem, Hoxhiqi Fadil, që vepronin pa ndjenja njerzore, kunder bijeve dhe bijave te Kosoves kreshnike, gjyqtari, prokurori, hetuesi, udbashi te gjith ishin pjelle bastarde e kombit tone.Vellau i Azem Vllasit, Ali Vllasi, Sinan Zhegra e Sinan Pozhorani, Ibush Kllokoqi, SelimBrosha, Nezir Sherifi, Deme Muja e Istref Sadiki, Jakup Llonqari e Bedrush shala, Xheladin Beqiri e Qazim Mazrreku, Mehmet Loci e Mehmet Hasku e shumë e shumë te tjere silleshin si bisha te egra mbi femijt, nxenesti, studentët e professorët qe kishin ngarkuar ne supet e veta çështjen e shenjet shqiptare, per ta bere Shqiperine natyrale ashtu siq e ka fale zoti.
Duhet zbatuar konkluzionet e mbledhjes se XVX-te te LKJ-se dhe fjalimin e Dushan Ristiqit, sikur thuhej asokohe, duhet zhdukur dhe zhbirë nga faqja e dheut nacionalizmin irredentizmin e seperatizmin shqiptar. Edhe Isa Mustafa mori detyra qe ta hedhe vallen ne kete lufte shtrigash (shiqo gazeten Rilindjen me 13 maj 1981) kunder pjeses me vitale te popullit tone. Burgosen dhe torturuan deri ne alivanosje ne menyre me cnjerzore e barbare me mijera atdhetare,Ukshin HOti, Smajl Haradinaj, Kadri Osmani, Metush Krasniqi,Hydajet Hyseni e Jakup Krasniqi,Enver Topalli, Rexhep Maqedonci, Rifat kafexholli, Ali Lajqi, Shaban Shala e shum e shum te tjere.Nga supi i Ferizajit Ali Vllasi, Sinan Zhegra Ibush Kllokoqi Nezir Sherifi, hudhen nga dritarje Afrim Abazin, vetem qe nuk bindej e dorzohej.
Më 13 maj 1981 forcat paramilitare te Azem Vllasit e Ali Shukrioviqit e Mehmet Maliqit mesyen Prekazin legjendar per t’i tmeruar rob e femijë dhe per t’i vrare babe e djale Tahir dhe Nebi Meha. Ata rganizuan vrasjen e Vellezerve Gervalla dhe Kadri Zekes me 17 janar 1982, vetem e vetem se ishin kundershtar te vendosur deri ne vdekje te shtetit, pushtetit, qeverise dhe partise se Isa Mustafes. Bishat e egera nuk u ngopen me kaq dhe ne menyre te ndyte e tradhtare ne mes 11 e 12 janarit 1984 ne zemer te Prishtines organizuan me ushtri e polici, vrasjen e bijve dhe udheheqesve kryesor te ilegales Rexhep Mala e Nuhi Berisha.
Nje vit me vone me 5 maj 1985 ne CZ-ne e Beogradit na e mbyten me torture ideatorin e Ushtris Clirimtare te Shqiperise natyrale Gjeneralin Zijah Shemsiu. Dhe ne vitin 1986 organizuan mbytjen me torture te koloseve te Shqiperise natyrale, Metush Krasniqi, Xhemail Blakaj, e MaleMorina. Dhe ne vitin 1989 prap ne mes te Prishtines vrane: Fahri Fazliun e Afrim Zhitinç, qe ishin udheheqes kryesor te ilegales ne vitet 1988-1989.
Kosova po ziente dhe viti 1989 kaperdiu me qindera bije te Kosoves, nen qeverisjen e Rrahman Morines e Isa Mustafes. Por me 23 12 1989 lindi dhe u formua LDK nga Ibrahim Rugova dhe Fehmi Agani. Librezat e LKJ-hudheshin dhe benin gara kush po e hudhe me perpara, por Isa edhe sot e kesaj dite e ruan me kujdes, mos po i kethehet partija e tij e dashur. Dhe kurren e kurres nuk ka deshmi se ka qene ndonjehere anetare i LDK-se. Aty ku e porositnin padronet e tije ai duhet te gjindej ,tani u vue ne krye te kontrollimit te djerses se mergates se mjere ne diaspore, së bashku me Bujar Kurkushin bledhen para te majme gjoja per luften e Kosoves dhe kurren e kurres keta maskarej nuk e ndihmuan Gjeneralin e generalëve shqiptarë, Adem Jasharin.
Tani moren detyra te reja Bujar Kerkushi e Isa Mustafa (UDB-ashë) nje mision te rende dhe te zi kunder Kosoves kesaj here kunder Presidentit historik Ibrahim Rugova. E bojkotuan, e sabotuan, e izoluan e penguan dhe e shantazhuan me te gjitha menyrat dhe forcat duke i nderprere financat dhe mbi 5 vite nuk komunikuan me të, vetem e vetem qe te ligeshtohet dhe dobesohet pozita atdhetare e Presidentit Historik. si dhe simpatizanteve te tij,Gjeneral Sali cekajn,dhe bashkpuntorin e tij Zymer Lulaj, Bujar Kerkushi dhe Isa Mutafa e e genjyan per 50 mijë DM afer 6 muaj dit dhe se fundi nuk i dhane as nje fening. vetem se ishin perkrahes te zjarrte te Ibrahim Rugoves.
Se si u gjend ne krye te LDK-se pa qene kurre antare i saj, edhe djalli ne perrua po cuditet, por prap ka per detyre nga padronet qe LDK-ne krenare te Ibrahim Rugoves dhe Fehmi Aganit ta kthej e ta thej ne LDK-tç Kosmetit.
Ne Kumanove para nje viti vriten bijte me te mire te Shqiperise natyrale vritet Beg Riza me shoke ne formen me te ndyte e tradhtare, dhe udheheqja e Kosoves per ti permbushe orekset e bijve te Gligorovit mledhe me duar lidhe i dorezon bijte tjere te Kosoves ne duar te kasapeve Maqedon
Kur Bozhoviqi ndante popullaten mbi baza nacionale(segregacion)shqiptaret uluritnin pse po behet nje gje e tille,ndersa sot kur shoku i Bozhoviqit Isa Mustafa i privilegjon shkijet me asociacion,ppresidenti heshte e qeveritaret bejn ammiinn
Nuk duhet te quditet askush se ky njeri qe eshte tash 35 vite ne pushtet, nuk e ka te veshtire te shkruajë e të nenshkruajë te pëqafet, puthet perqafet aq lehte me shkije e shkina kure femijte e vellezerve tone ne Presheve,Medvegje e Bujanoc nuk ju lejohet te kene as abetaren e ne gjuhen e memes.
Mehmet Musa nga Isniqi

Home


2 comments

  1. DONIKËS, SHTETI SERB IA KA VRARË BABAIN, E JO SHTETI SHQIPTAR!
    TASH, LDK-JA NUK ËSHTË SHTETI SHQIPTAR I KOSOVËS, LDK-JA, ËSHTË NJË PARTI QË ISHTE DHE MBETI GJER MË SOT, NË SHËRBIM TË SERBISË,
    DJE, ME IBRO RUGËN,-SOT, ME KUISLINGUN ISË!…
    POR , LDK-JA, KËSAJ DONIKËS,-FORT MIRË IA PËRPLASË KOKËN; NUIK E KA NDERUAR, AS E NDERON KURRË, -BABAIN E SAJ DHE HEROIN TONË, JUSUF GËRVALLA :PJESËMARRJA E SAJ NË LDK!

  2. O artikullshkrues, ti qenke qenef idiot hajvan edhe shkavellomusliman,
    shteti okupues shkavelll i joti, e ka vra Jusuf Gervallen. Ndersa sot Donika eshte shtettase e Gjermanise, dhe ne Kosove vjen vetem si turiste. Po shteti i juaj shkavell ………mos metpataqinone e shkavellit. More qenef. LDK ne Kosove nuk eshte shtet por parti politike….o qenef.medhe askush nuk po envran Doniken…por po e pengojne mmshkua nenmbledhje partiake ne te cilat ajo ska qka lyp…..sepse nuk e perfaqeson askend ne LDK. PO TU T….Q…Q. NONEN

Leave a Reply